top of page

Callanetics

  • Writer: Szandi
    Szandi
  • Sep 27, 2019
  • 2 min read

Két év kihagyás után végre eljutottam edzőterembe. A Sugár Fitness nyílt napján részt vettem egy "laza" callanetics órán. Aki volt már ilyenen, érteni fogja az idézőjelet. Annak pedig, aki nem hallott idáig erről a mozgástípusról, hoztam egy rövid összefoglalót, objektív tényekkel és persze a szubjektív véleményemmel.


Saját szavaimmal így jellemezném röviden a callenticset: olyan, mint a pilates, csak keményebb. Ez persze ebben a formában nem igaz. A közös pont, hogy a gyakorlatok többségét a talajon végezzük (kis részüket állva, balett rúd mellett), és végig tartanunk kell a derekunkat. És mi valójában a callanetics?*


*Forrásul a https://www.edzestervezes.hu/callanetics.html oldalt használtam.


A kép forrása: www.pixabay.com

Az 1980-as években fejlesztette ki Callan Pinckney, amerikai fitnesz szakértő. Saját egészségügyi problémái (gerinc és láb) ösztönözték a módszer kidolgozásában. A gyakorlatok a baletten alapulnak, mivel a hölgy gyerekkorából jól ismerte ezt a mozgásformát. Callanetics során minden izomcsoportot külön-külön dolgoztatunk meg. Az egyes gyakorlatsorok után nyújtás következik, ami fontos eleme a tornának. A további jellemzőket pontokba szedő felsorolást a fent hivatkozott honlapról másoltam:

- alakformáló, feszesítő hatású - javítja a testtartást, enyhül a hát- és derék fájdalom - rehabilitációra is ideális - inkontinencát csökkentő hatása is van - normalizálja a menstruációt


Személyes véleményem, hogy azoknak ajánlom a callaneticset, akik rendszeresen sportolnak, ugyanis könnyed edzésnek egyáltalán nem nevezhető a torna. Magas ismétlésszámmal dolgozik, kitartást és alapvető erőnlétet követel - a mélyizmok mozgatása kívülálló szemmel semmiségnek tűnik, alig látható mozdulatokat takar, belülről azonban igazán megerőltető és fárasztó. Mindemellett nagyszerű érzés egy egész órás callaneticset végigcsinálni. Természetesen rövidebb tornával is lehet kezdeni, a lényeg, hogy mozogjunk. Ismét visszakanyarodnék a pilateshez (tudod, hogy a pilates a kedvenc sportom ;) - aki korábban pilatesezett, és ismeri a gyakorlatvégzés közbeni helyes testtartást, az könnyebben teljesíti majd és előbb megkedveli a callaneticset is.


A kép forrása: www.pixabay.com

A Sugár Fitnessben Tóth Mary óráját látogattam meg. Jó szívvel ajánlom őt edzőként, mert az órája változatos, odafigyel, hogy helyesen végezzük a gyakorlatokat - könnyíteni ér - , és még nevetni is jutott idő (hozzáteszem, hogy a másik óraadót, Vargha Vikit ugyanúgy ajánlom, mivel pilatesezni hozzá jártam hosszú ideig, és amikor elkezdett callaneticset oktatni, nála is kipróbáltam, és szintén tetszett). A callaneticshez jógaszőnyegre, labdára és balett rúdra (otthon ennek hiányában a szék támlájára vagy amire támaszkodni lehet) van szükségünk*. A gyakorlatok nagy részét a földön hason, háton vagy oldalt fekve végezzük, kisebb részüket (bemelegítés, rúd melletti gyakorlatok) állva, a nyújtás történhet ülve - de ennek pontos megállapításához többször kellene callaneticsre járnom. Jómagam annyira elszoktam sajnos az effajta mélyizom tornától, hogy napokig izomlázam volt az edzést követő héten (a fájdalom NEM a barátunk!).


*Az eszközkészlet tanártól függően nyilván változhat, most csak a saját élményeimből merítek.


Nagy vonalakban ennyit szerettem volna átadni a callaneticsről (nem igazán hosszú az interneten, hiteles forrásban fellelhető irodalma), próbáld ki Te is, ha sikerült felkeltenem a kíváncsiságod! :)


A kép forrása: www.pixabay.com

UI: ez egyértelműen egy jógás kép, de jogtiszta és szép callaneticses képet ingyenesen nem találtam, bocsi.

Comments


bottom of page