top of page

Így tervezem-szervezem októbertől az életem

  • Writer: Szandi
    Szandi
  • Oct 17, 2019
  • 5 min read


Néhány éve jött divatba a bullet journal (röviden és a továbbiakban: BuJo), ami tulajdonképpen egy ponthálós notesz határidőnaplóként történő használatát jelenti. Mégis sokkal több egy egyszerű programtervező naptártól vagy jegyzetfüzettől, mert a BuJo nincs előre beosztva, az üres lapokra mindenki úgy és azt ír, rajzol, ragaszt, amit csak szeretne, amire szüksége van, a saját életviteléhez mérten. Korábban már készítettem bullet journal-t (2017 decemberétől), de ezt rövidesen abba is hagytam. Egy idő után csak a havi tervezőbe írtam egy-egy programot (védőnő, ultrahang, vérvétel, NST/CTG). Mostanában azonban rájöttem, hogy a napjaim sokkal szervezettebbek és termékenyebbek lennének (jobban haladna a blogolás vagy a házimunka), ha a teendőimet, terveimet egy naptárban, sőt BuJo-ban vezetném. Ezért újra elővettem a technikát - ahogy azt a blog szeptemberi témáját leíró bejegyzésben is említettem - , amivel remélhetőleg sikerül megvalósítanom céljaimat.


A youtube-on rengeteg videót találtok BuJo készítésről, már magyar nyelven is (engem Oszlánszki Marcsi és Esztergályos Viki inspirált legfőképp, mindketten gyönyörűen rajzolnak). Beálltam én is a sorba - na nem csinálok belőle rendszert, mert még mindig nem az én műfajom a videózás! Felvettem az elkészült BuJo-m, hogy bemutassam. mi mindent tervezek benne vezetni (spoiler: gyakorlatilag az egész életem). Ebben a bejegyzésben azonban tennék némi kiegészítést a látottakhoz, hallottakhoz, hogy kerek legyen a történet.


Íme a videó:


Elsőként is a "notesz", amit használok, az ún. nevezett korongos határidőnapló vagy új nevén lapraforgó, a csaladinaptar.hu oldalról való. Az idei naptárlapokat már nem szerettem volna a hátrelévő 3 hónapra megvásárolni, ezért összeállítottam magamnak egy borító+korong+ ponthálós és sima jegyzetlap kombinációt. A naplót korongok tartják össze, és tetszés szerint variálható az oldalak sorrendje, bármikor könnyedén kivehetők és betehetők a lapok. Számomra ez a tökéletes megoldás. Mi más is lehetne így lassan 30 éves fejjel a külső fedlapon, mint egy unikornis-őz-nyúl?! Elsőként lejegyzeteltem, hogy milyen oldalakra lesz szükségem 2019 októberétől a határidőnaplómban. Mivel 2020-tól meg fogom venni a cég által előre legyártott naptárlapokat, kiegészítő lapokkal együtt, ezért csak azokat a részeket rajzoltam most meg, amikre idén szükségem lesz. A dekorálást próbáltam a minimumra szorítani, hogy minél kevesebb időbe kerüljön. Ezért a családtagok, barátok szüli- és névnapját felsorakoztató oldalt sem végleges formájában készítettem el, csak vázlatosan. Továbbá akad még pár olyan lap, ami csak 2020-tól fog helyet kapni a BuJo-ban. Mindig az aktuálisan következő hónap tervezőit fogom megrajzolni, így csökkentve egyrészt a megunás esélyét, másrészt elkerülöm azt, hogy minden szabad percemet a BuJo-zás töltse ki. Az egyes hónapok közötti elválasztó lapot a későbbiekben szeretném decoupage technikával elkészíteni. Az októberi borító megmaradt egy gyermekrajz fejlettségi szintjén, mert nagyon nem foglalkoztam vele - bár ezt nem is bánom.


Ezek a lapok azok, amikre szükségem van a határidő naplómban*:

  • éves, havi és heti tervező (H)

  • menütervező és bevásárlólista (ANYCS)

  • szokáskövető (habit tracker)

  • kiadások (ANYCS)

  • sport követő (melyik nap mit sportoltam)

  • lelki fejlődés követő (hangulattábla, azaz mood tracker továbbfejlesztése)

  • testi fejlődés követő fényképekkel

  • tanulási terv

  • születésnapok, névnapok

  • blogtervező, vázlatok (utóbbit a bárhova könnyedén befűzhető üres jegyzetlapok teszik lehetővé)

  • munkatáblázatok (milyen napokon, milyen műszakban dolgozom 2020 őszétől - ezt korábban is használtam, mert a színházi nézőtéri munkám miatt nyomon kellett követnem, mely előadásokon mit csinálok éppen, hány előadásnál vagyok bent egy nap)

  • varrós tervek

  • könyvek, amiket szeretnék elolvasni vagy Zorkának szeretnék

  • filmek, sorozatok, amikre kíváncsi vagyok

  • ünnepnapok, világnapok (H)

  • Zorka fejlődése havi szinten (TCS)

  • menstruációs naptár (ANYCS)

  • utazástervező (ANYCS)


További kiegészítések a videóhoz:


Külső változások


Rákapcsolok az egészséges életmódra (étkezés, sport továbbá lelki feltöltődés, pihenés), és ennek eredményét számokkal (amit a mérleg és a centi mutat) illetve fényképekkel fogom dokumentálni magamnak, október 1-től december 31-ig. Jövőre is elkészítem majd ezeket az oldalakat, negyedéves tervekben gondolkozva. Ha az életmódommal kapcsolatban több információra vagytok kíváncsiak, kövessetek és kérdezzetek bátran.


Menütervező


Kovács Heni blogján, a jollity.hu-n nagyon hasznos tanácsokat kaphattok a menütervezéssel kapcsolatban. Amit mindenképp kiemelnék belőle - és én már korábban is így terveztem menüt - , hogy készíts egy listát azokkal az ételekkel, amiket szeretsz, szerettek, így a menü tervezésekor, megbeszélésekor csak előveszed a listát és kiválogatod az aktuális fogásokat. A mi menütervezőnkben van leves, húsos étel, tésztaétel, főzelék és egyéb elnevezésű kategória, igyekszünk mindig máshonnan választani. Terveim között szerepel a lista korszerűsítése, bővítése az újonnan kipróbált, tetszésünket elnyerő ételekkel (#kipróbáltuk #mindenhétenvalamiúj). Jelenleg csak az ebédötleteket beszéljük meg a párommal, mivel a reggelit külön fogyasztjuk el (ha mégsem, akkor pedig gyorsan közös nevezőre jutunk), ő általában a munkahelyén reggelizik szendvicset vagy valamilyen pékárut. A vacsora vagy ugyanaz mint az ebéd vagy szintén kompromisszumos egyéb megoldás. Mostanában egyre erősebb bennem az igény, hogy a köztes étkezéseket és az ebéden kívüli főétkezéseket is megtervezzem, hogy változatosan étkezzünk, és tutira valami egészségeset együnk Zorkával. Ehhez azonban újabb listát kell készítenem, ami olyan hatalmas falat feladat, hogy még várat magára - egy kicsikét.



Szokáskövető


Mivel október hónap témájául a szokáskövetést választottam, ezért nem volt kérdéses, hogy a BuJo-mban helyet fog kapni egy szokáskövető táblázat. Ennek a működése nagyon egyszerű. Az egyik tengelyen a betartani kívánt szokások, a másikon a hónap napjai szerepelnek, az így kapott rubrikák pedig besatírozásra kerülnek, amint az adott szokás teljesül. Nálam ilyen és ehhez hasonló szokások vannak például: sport, nincs cukor, nincs fehér liszt/rizs, nincs pénzköltés, olvasás, tanulás, Füli ketrectakarítás, stb.


Sport


Ezen az oldalon a videóban látott geometriai alakzatokba akkor írok be valamit (pl. 10 perc pilates, 1 óra callanetics, stb.),dátummal együtt, amikor az már teljesült.


Lélek


Októberre négy kategóriát állítottam fel: pozitív, semleges, negatív, reménykedő. Mindegyikhez egy-egy színt rendeltem. Nap végén aszerint színezem a háromszöget, ahogyan mindent összevetve éreztem magam a nap során. Amennyiben bővebben is szeretném kifejteni a napi történéseket, érzéseket, becsillagozom (*) a dátumot, és egy külön, üres lapon kiírom magamból a gondolataimat. Így egyszerre használhatom a BuJo-t határidőnapló és jegyzetfüzet (a blogbejegyzések vázlatainak pl.) mellett naplóként.


Tanulás


Ebben a részben a háromszögekbe egy X-et teszek, ha aznap nem jutott idő tanulásra, fejlődésre (az olvasást nem feltétlenül számítom tanulásnak, csak ha olyan könyvet olvasok, ami valamilyen módon hozzátartozik az egészségtudatossághoz, környezettudatossághoz). A lapon hagytam helyet a témában elolvasandó könyvcímek felsorolásának, tanulási terveknek, továbbá egy Oliver Wendell Holmes idézetnek:

"Ha az elmét egyszer kitágította egy új ötlet, akkor az már soha nem fogja visszanyerni az eredeti méretét."

Kvadránsok


Ez egy jó módszer a hatékony időbeosztásra. Stephen R. Covey: A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása című könyvében fejtette ki a lényegét (én a life- és business coachtól tanultam, akinek az asszisztenseként dolgoztam). Eszerint a feladatainkat 4 kvadránsra oszthatjuk:

  1. Fontos és sürgős (határidős feladatok, találkozók, akut válsághelyzetek)

  2. Fontos, nem sürgős (szabadidős tevékenységek, pihenés, ÉN-idő)

  3. Sürgős, nem fontos (bejövő telefonhívások, félbeszakítások, felesleges határidős feladatok)

  4. Nem sürgős és nem fontos (pótcselekvések, céltalan facebook-ozás, e-mailek egy része)

Részletesebben utánanézhetsz pl. itt, vagy ha beírod a google keresőbe, hogy Eisenhower-mátrix.


Korábban még nem próbáltam ki ezt a fajta időtervezést (megannyi más hatékony módszer van még ezen kívül), most teszek egy kísérletet. A feladatokat színkódokkal jelölöm, hogy ránézve rögtön lássam, melyik kategóriába esik. Csak arra kell vigyázni, nehogy minden tennivaló az első kvadránsba sorolódjon- velem már megesett ez, az ABCDE módszer használatakor! ;)



Októberben történt


A videóban említettem, hogy ez az oldalpár a véletlen műve: maradt két üres lapom, amit valahogy szerettem volna - lehetőleg hasznos tartalommal - megtölteni. Így lejegyzem majd a következőket:

  • a hónap "csodája"

  • a hónap legboldogabb eseménye

  • a hónap legbensőségesebb pillanata

  • a hónap csalódása

  • a hónap sikere

  • a hónap találkozása

  • a hónap felfedezése

  • a hónap változása

  • a hónap legromantikusabb pillanata

  • a hónap étele

  • a hónap itala

  • a hónap filmje

  • a hónap könyve

  • a hónap programja

  • a hónap képe

Költségtervező - kiadások


Ide írom azokat a kiadásokat, amikre az adott hónapban biztosan költeni kell vagy szeretnék (pl. bérlet, telefonszámla, manótorna, könyv, vitamin, stb.), továbbá hogy mire mennyit költöttem - dátum szerint. Azért nem vonalaztam be előre ezt az oldalt, mert egyrészt nem minden nap vásárolok, másrészt nem tudhatom, hány sort kell kihagynom egy bevásárlásnak. Ne úgy képzeld el, hogy külön-külön kiírom, ma vettem egy db édesburgonyát 123 Ft-ért vagy egy doboz zabtejet 549 Ft-ért, hanem kategóriák szerint: alapvető élelmiszer (zöldség, gyümölcs, stb.), luxuscikk (amire nincs feltétlenül szükségem, pl. Gullón keksz), tisztító- és tisztálkodási szer (csakis a zero waste jegyében), stb. Ha ez a rész jobban érdekel, írj nekem privát üzenetet vagy jelezd kommentben, és csinálok róla egy külön bejegyzést is.


Ahogy a videóban is mondtam, ennyi lett volna a BuJo-m, most pedig tesztelem a gyakorlatban. Igyekeztem rövidre fogni ezt az írást, de utólag látom, nem sikerült. Köszönöm, hogy elolvastad! További tartalmakért tarts velem továbbra is IRtoura kalandori utamon, kicsivel egészségesebben - és szervezettebben/tervezettebben! ;)






Comments


bottom of page